Model TWBR125HB
Frame Type Bolt Hole with Brake
Wheel Material Urethane
Wheel Diameter 125mm
Tyre Width 36mm
Hole Diameter 12mm
Height 155mm
Load Capacity 180kg
Learn what makes this product unique and why it’s right for you.
  • Blue Wicke-ELASTIC® Solid tyre on a black polymide wheel centre.
  • Rated to support loads up to 180kg, making it suitable for very heavy-duty applications.
  • Wheel diameter of 125mm, providing enhanced stability and smooth movement for large carts, equipment, and heavy-duty furniture.
  • Available with roller bearings or ball bearings to suit different operational needs.
  • Constructed for exceptional durability and performance in demanding environments.
Performance
Starting Resistance Good
Rolling resistance Good
Road noise Optimal
Wear Good
LEARN THIS PRODUCT SPECIFICATION DATA
Model TWBR125HB
Wheel Material Urethane
Wheel Diameter 125mm
Tyre Width 36mm
Hole Diameter 12mm
Height 155mm
Load Capacity 180kg
Custom Design
Handling Solutions Built for Your Needs.
Share:
SKU:
TWBR125HB
180kg Rated Blue Rubber Castor - 125mm - Bolt Hole With Brake
Bolt Hole : 12mm
Bolt Hole : 12mm
Regular price
Sale price
Regular price
GST Excluded. Shipping calculated at checkout.
403 in Stock Now